Ryté přejímané sklo - litofanie - JAROSLAVA VOTRUBOVÁ

1 | 2 | 3 >>

Kráska a zvíře

Známý příběh „Kráska a zvíře“ a jedno z jeho možných vysvětlení: ve snu občas řešíme soupeření našich součástí, stojíme sami proti sobě, rozděleni do více postav. Takový výklad umožňuje i sen – pohádka „Kráska a zvíře“. Naše jasná a temná část. Jasná část, ta která se dá obsáhnout vědomím a to ostatní instinktivně živočišné s celou svou tělesnou podstatou. V současné civilizační praxi i v umění, které ji reprezentuje, bývá to temné - instinktivní, předváděno jako rozdrážděné zvíře, obdivované pro svou divokost nebo jako zvíře podrobené drezúře rozumu. Někdy dokonce po něm není ani vidu ani slechu, zadupáno pod zem pak skrytě škodí. A to je veliká škoda. Když ti dva najdou v sobě zalíbení, stane se totéž, co v pohádce. Propojením s vědomím, získá instinktivní část svou lidskou podobu. Nechat se ochočit živočišnou podstatou, porozumět jejím sdělení, žít ve vzájemné lásce! I tak se dá toto podobenství číst. 

 

            Známý příběh „Kráska a zvíře“ a jedno z jeho možných vysvětlení: ve snu občas řešíme soupeření našich součástí, stojíme sami proti sobě, rozděleni do více postav. Takový výklad umožňuje i sen – pohádka „Kráska a zvíře“. Naše jasná a temná část. Jasná část, ta která se dá obsáhnout vědomím a to ostatní instinktivně živočišné s celou svou tělesnou podstatou. V současné civilizační praxi i v umění, které ji reprezentuje, bývá to temné - instinktivní, předváděno jako rozdrážděné zvíře, obdivované pro svou divokost nebo jako zvíře podrobené drezúře rozumu. Někdy dokonce po něm není ani vidu ani slechu, zadupáno pod zem pak skrytě škodí. A to je veliká škoda. Když ti dva najdou v sobě zalíbení, stane se totéž, co v pohádce. Propojením s vědomím, získá instinktivní část svou lidskou podobu. Nechat se ochočit živočišnou podstatou, porozumět jejím sdělení, žít ve vzájemné lásce! I tak se dá toto podobenství číst.Kráska a zvíře

Známý příběh - Kráska a zvíře. A k tomu jedno z možných vysvětlení tohoto obrázku: ve snu občas sami proti sobě stojíme v několika postavách. Řešíme soupeření našich součástí. Takový výklad umožňuje i sen – pohádka Kráska a zvíře. Naše jasná a temná část. Jasná část, ta která se dá obsáhnout vědomím a to ostatní instinktivně živočišné s celou svou tělesnou podstatou. V současné civilizační praxi i v umění, které ji representuje, bývá to temné - instinktivní, předváděno jako rozdrážděné zvíře, obdivované pro svou divokost nebo jako zvíře podrobené drezúře rozumu. Někdy dokonce po něm není ani vidu ani slechu, zadupáno pod zem pak skrytě škodí. A to je veliká škoda. Když ti dva najdou v sobě zalíbení, stane se totéž, co v pohádce. Propojením s vědomím, získá instinktivní část svou lidskou podobu. Nechat se ochočit svou živočišnou podstatou, porozumět jejím sdělení, žít ve vzájemné lásce! I tak se dá toto podobenství číst. Dá se číst nejen ze snů, nejen z podobenství, ale i ze zákonitostí umění, z jeho formy i obsahu. Už delší čas se tím zabývám a dnes bych vám tu chtěla něco z toho, co jsem objevila přiblížit. Umělecká tvorba využívá obě stránky naší osobnosti, vědomí i to ostatní instinktivně živočišné. Zde se potkávají. Tedy na jedné straně Rozum a na druhé to ostatní instinktivně živočišné s celou svou tělesnou podstatou. Oblast umění je prostorem, kde se vzájemně obohacují, vedou dialog nebo se přeřvávají a dokonce si mohou porozumět.
Umění je hrou s představivostí. V zjednodušené

Kontakt

ak. mal. Jaroslava Votrubová +420.728496085
více textů najdete na blogu votrubova-com.webnode.cz
votrubova.j@gmail.com